اماکن تاریخی و جاذبه های فنوج

معرفی شهرستان فنوج

موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی شهرستان فنوج

فنوج در جنوب غربی بلوچستان و 155 کیلومتری جنوب شهرستان ایرانشهر و 550 کیلومتری مرکز استان (زاهدان) و 1775 کیلومتری مرکز کشور (تهران)قرار دارد . این شهرستان از شمال به شهرستان های دلگان و بمپور و از جنوب به شهرستان نیکشهر، از شرق به شهرستان لاشار و از غرب به شهرستان قلعه گنج استان کرمان منتهی می شود، فنوج در طول 95 درجه و 38 دقیقه طول شرقی و 26 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع آن از سطح دریا 714 متر و وسعت آن 4084 کیلومترمربع میباشد. در خصوص نام فنوج روایات فراونی وجود دارد که محتمل ترین آن شهر فنی هنری منطقه ("فن": هنر و صنعت و "وج": یعنی جمع) و پرنوگ یعنی شهر نوگ یا ناودان آن هم بعلت محاصره بودن فنوج بوسیله رودخانه های زیاد که تصاویر ماهواره ای آن را تائید میکند.

فنوج به لحاظ آب و هوایی دارای آب و هوای گرم و خشک با رطوبت نسبتا پائین و میزان بارندگی سالیانه حدود 75 میلی متر می باشد. آب و هوای شهرستان فنوج در تمام فصول سال با سایر شهرستانهای اطراف متفاوت است. بادهای ملایم و خنک فنوج از قدیم الایام بسیار معروف و مقبول گردشگران و مسافرین بوده است.

از مهم ترین رودخانه های شهرستان فنوج می توان به  رودخانه های  ( آب انبار – کرحمت – کتیچ – رامک – زوار – کسکان – مگون - پیر سهران - رودخانه های تنگه فنوج و رودخانه فصلی مسکوتان و مدانچ ) اشاره نمود  و از جمله کوه های فنوج می توان به "تک کوه" یا کوه سفید(سفید کوه – رشته کوه نیلگ) که جزء جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر نیز محسوب میگردد اشاره نمود. "تک کوه" با شکوه و هیبت خاص خود زیبایی وصف ناپذیری به کل شهرداده و جاده "هراز" که برای اکثر ایرانیان شناخته شده می باشد در مقیاسی کوچکتر در تنگه فنوج به دست بی مثال خالق طبیعت تکرار شده است.

پیشینه تاریخی شهرستان فنوج

فنوج امروزی به قبل از اسلام بازمیگردد آثار و سفالهای به جامانده در قلعه معروف به بزرگان و پشت قلعه که از زمان ایران باستان بوده نشان از گذشته پر رونق در این شهرستان بوده است. فنوج یکی از مناطق کهن بلوچستان می باشد که کاوشهای صورت گرفته در این منطقه حاکی از وجودتمدنی چندهزار ساله می باشد  و از نواحی بررسی شده (تپه دِهْ قاضى-   تپه دَ مْبانْ (فنوج ناحیه چهل دختران کاوشگر: مارک اورل اشتین)-   تپه پیرکُنا( ناحیه چهل دختران) و تپه مَگوْنْ: (کلا بزرگان)- کوه نگاران- محوطه باستانی کوتیج- محوطه باستانی زپرینگ- قلاع مِسْکوتانْ- فَنوجْ- مُحْتَرَم ْ‏آباد) – قبرستان تاریخی "دن شهیدان" که بر اساس روایات مردم محلی منطقه قبور آن مربوط به عراب مسلمان که برای فتح بلوچستان در صدر اسلام وارد منطقه شدند می باشند. محل ارتباط مکران (بلوچستان) با منطقه پررونق و دارای تمدن کهن جیرفت و جنوب کرمان و هرمزگان بوده، نقاشی های یافت شده در کوههای اطراف فنوج همچنین سنگ نوشته ها و غارهای منقش به طرح های باستانی و گورهای باستانی غیراسلامی یافت شده در دامنه سفیدکوه نیز گواه بر این ادعا می باشد مسجد جامعه و قلعه کلایان مشرف به رودخانه بزرگ زوار(خزانوک) نیز از میراث گذشتگان این شهر می باشد.

  

اقوام و آداب و رسوم شهرستان فنوج

تا قبل از استقرار آریایها در فنوج نژادهای بومی در منطقه می زیسته اند . قوم بلوچ از اصیل ترین اقوام ایرانی می باشد که فنوج نیز جزئی از آن است و از قدیمی ترین طوایف شهرستان می توان به طایفه ملازاده (قاضی – قریشی) ، محمدی، ارباب، شیرانی، رئیسی، ملک، کدخدایی ، بلوچ، هوت، نصرتی، چاکری اشاره نمود. گویش مردم شهرستان فنوج، بلوچی بوده و با توجه به طوایف مختلفی که در سطح شهرستان هستند تعداد لهجه های نیز گوناگون می باشد می توان گویش بلوچی را جزء با اصالت ترین گویش ها در ایران برشمرد. در شهرستان فنوج آیین ها برگرفته از سنت ها و آداب و رسوم گذشتگان، اعتقادات مردم و نیز دین مبین اسلام – سنی مذهب می باشد .

در مراسمات مذهبی (اعیاد فطر و قربان) قرآن خوانی و مراسم ختم در منازل به صورت دوره ای برگزار می شود و دادن غذا و افطاری به همسایه ها مرسوم است که به اصطلاح محلی باجی گفته می شود.

در آئین تشکیل خانواده و ازدواج که عمدتا بیشتر ازدواج ها درون فامیلی و از میان وابستگان نزدیک است ( ابتدا از طرف خانواده داماد بعد از رایزنی های اولیه برای انجام خواستگاری که به زبان بلوچی  مرکی حدای یا نپری نامیده می شود می روند. برای انجام مراسم عروسی در گذشته بسته به توان مالی و شهرت افراد 2 روز تا یک هفته جشن و پایکوبی برگزار می شده . در دو نوبت نیز به نام شب حنابندان ( دزکی) و ظاهری یا جشن انجام می شده است. برای کمک به خانواده داماد نیز درگذشته و حال از جانب بستگان و آشنایان کمک نقدی که به زبان محلی ""بجاری"" می نامند در شب جشن عروسی و قبل از شروع مراسم دریافت می گردد . در طول مراسم نیز برنامه های ساز و دهل برگزار و دوچاپی معروف فنوج و برخی شهرستانهای حاشیه (رقص محلی) به صورت دسته جمعی توسط مهمانان و جوانان حاضر در مراسم برگزار میگردد. پس از اتمام مراسم عروسی 7 روز بعنوان پاتختی عروس و داماد محسوب میگردد و در این هفت روز فامیل و اشنایان دو طرف به مراسم پاتختی آمده و با نان روغنی (هل کالی ) و شربت و چایی پذیرایی می شوند.

محصولات کشاورزی شهرستان فنوج

از جمله محصولات کشاورزی نیز می توان به گونه های مختلف خرما - انواع مرکبات انگور - انار و همینطور محصولات زراعی نظیر یونجه، انواع حبوبات، تنباکو، برنج و... اشاره نمود. همچنین چندگونه گیاهی منحصر به فرد نیز در شهرستان فنوج وجود دارد:

1-آلوورا یا صبر زرد (شگلم) که دومین محصول پرفروش در جهان می باشد.

2-درخت گز روغن که به معجزه عالم گیاهی معروف بوده و در ارتفاعات و برروی صخره ها رشد می کند.

3- بنه یا پسته کوهی و کسور

خوراک در شهرستان فنوج

از دیرباز هنر آشپزی بانوان فنوج شهره خاص و عام بوده واز انواع خوراکی ها و غذاهای محلی می توان به تباهگ (گوشتی که با انار خشک طعم دار گردیده و خشک شده) اشاره نمود، همچنین  انواع بریانی با ادویه های محلی، تنورچه ، انباگ،  باقالی پلو،  بت ماش اناری ، دلک (آش) ، هتوک (ماهی،گوشت،مرغ محلی)  و همچنین چنگال اشاره نمود.    


گز روغن یا مورینگا

گز روغن یا مورینگا از گونه های بارزش درختچه ای در مناطق جنوب شرقی کشور می باشد. که ارزش دارویی ، صنعتی و غذایی زیادی برای آن ذکر گردیده است. این گونه درخت در استان سیستان و بلوچستان بیشترین پراکنش و تراکم را در منطقه فنوج دارد. درخت مورینگا را معجزه هستی می نامند بدلیل اینکه تمام قسمت های این گیه خواص درمانی دارد هیچ گیاهی تا امروز از نظر ارزش غذایی توانایی رقابت با آن را نداشته است بیش از 902 ماده مغذی و 46 آنتی اکسیدان را دارد توانایی پیشگیری از 300 نوع بیماری را دارد. درخت مورینگا قادر است غذای کامل یک کودک خرد سال را با دارا بودن تمام مواد مغذی تامین کند. ریشه مورینگا برای درمان سرطان تخمدان مفید می باشد . ارزش اقتصادی آن 20برابر روغن های گیاهی دیگر می باشد. بعنوان با کیفیت ترین روغن جهان شناخته شده است در مان روماتیسم ف بیخوابی ، ترمیم موی سر ، و بسیاری خواص دیگر را دارد. در یک سال امکان رشد تا 3 متر را دارد. مقاوم در بابر خشکسالی بطوری که با بارندگی کمتر از30 میلیمتر در سال به رشد خود ادامه می دهد از نظر اقتصادی این گیاه شامل موارد زیر است:

1_ این روغن هم خوراکی است و هم دارویی. 2_ برگ ان در زمان قدیم برای رنگ کردن مشک آب استفاده می شد و هم برای گرفتن ماهی در رودخانه چون ماهی ها را بیهوش میکرد. حدود 760 هکتار ددر دست کاشت از درخت گز روغن ( مورینگا) در کم شهر و هفت دختران این شهرستان این درخت کمیاب کشت گردیده است.

منبع: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فنوج

 

 گز روغن یا مورینگا
    درخت گز روغن
 گز روغن یا مورینگا

 عکس درخت
 گل های درخت گز روغن
 گز روغن یا مورینگا

گز روغن یا مورینگا